Predstavitev knjige: Prekmurski pisker
Zadruga Žitek
Prekmurski pisker je nastal s prostovoljnim delom strokovnjakov in strokovnjakinj z različnimi znanji: etnoloških, jezikovnih, prevajalskih, pravnih, gastronomskih, lončarskih in drugih. Temeljni cilj projekta je ohranjati identiteto prekmurske pokrajine z njenimi etnološkimi in gastronomskimi značilnostmi.
Prekmurski pisker je izdelan v treh velikosti, iz prekmurske gline. Izdelala sta ga domača lončarja Darja in Franc Zelko. Dobri poznavalci kulinarike so pripravili tudi recepte za jedi, z vsebinami iz doma pridelanih sestavin, ki se lahko pripravijo v Prekmurskem piskru v pečici, ali pa se Prekmurski pisker uporabi le za serviranje, ker hrani da energijo in jo dolgo ohranja toplo. Zato Prekmurski pisker združuje lokalno tradicijo lončarstva in kulinarično tradicijo Prekmurja.
Prekmurski pisker ima tradicionalno obliko piskra, ki je bil značilen v Prekmurju. Njegova enostavnost mu daje lepoto in toplino ter izžareva polno energije zaradi gline iz katere je izdelan. Zato ni naključje, da se Prekmurski pisker vključuje v slovenski projekt »Slovenija - Evropska gastronomska regija 2021«. Prekmurski pisker bo objavljen tudi v drugi knjigi dr. Janeza Bogataja z naslovom ˝Gastronomija panonske Slovenije,˝ ki bo izšla v letošnjem letu.
Prekmurski pisker je predstavljen v knjigi, v šestih jezikih, poleg slovenskega še v sosedskih jezikih (madžarskem, hrvaškem, italijanskem in nemškem) in v angleščini.
Pri projektu so sodelovali:
- dr. Etelka Korpič Horvat, pravnica, idejna vodja projekta,
- dr. Janez Bogataj, etnolog,
- dr. Albina Nečak Lük, sociolingvistk,
- Darja in Franc Zelko, lončarja,
- Jelka Pšajd, univ. dipl. soc. kult. in etnologinja in kulturna antropologinja, muzejska svetovalka,
- Branko Časar, kuharski mojster,
- Tanja Pintarič Rajh, vodja gostilne Rajh v Bakovcih,
- prim. mag. Branislava Belović, dr .med., specialistka pediatrije in specialistka socialne medicine – strokovnjakinja na področju javnega zdravja, članica UO Zadruge Žitek.