Oddelek za odrasle
19. september 2024, ob 18:00

Vlasta Nussdorfer: Moj pogled na včeraj, danes, jutri

84. Vanekov večer

Vlasta Nussdorfer, dipl. pravnica, po uspešni 35. letni tožilski karieri od Temeljnega in Okrožnega tožilstva v Ljubljani do višje in vrhovne državne tožilke na Vrhovnem državnem tožilstvu Republike Slovenije, je bila februarja 2013. leta z 82 glasovi poslancev Državnega zbora RS izvoljena za 4. varuhinjo človekovih pravic RS. Svoj uspešni šestletni mandat je zaključila v 2019. letu in sprejela vabilo za sodelovanje s Predsednikom RS kot njegova svetovalka za človekove pravice. Sedaj je med drugim članica Državnotožilskega sveta RS in predsednica Programskega sveta Festivala za tretje življenjske obdobje (F3ŽO).

V okviru spletnega portala IUS-INFO je bila v letih 2006-2012 izbrana med deset najvplivnejših pravnikov v RS. S svojimi strokovnimi prispevki je že od 2007 kolumnistka na največjem pravno-informacijskem  spletnem portalu IUS-INFO, kolumne redno objavlja v reviji Vzajemnost, svoje prispevke pa objavlja tudi v drugih strokovnih medijih. Štirinajst krat je bila uvrščena med deset najvplivnejših pravnikov Slovenije. Predavala je na  številnih kongresih in konferencah, doma in tujini, aktivno je sodelovala  in sodeluje v številnih razgovorih, okroglih mizah širom Slovenije.

Ker, že desetletja dolgo je neumorno in vsestransko aktivna na humanitarnem področju, na področju ozaveščanja ljudi  in  krepitve njihove/naše  socialne in humanitarne občutljivosti  in njenega vsakodnevnega udejanja v naših medčloveških odnosih, na vsakem koraku, na vseh področjih.  V zgodovino borke za pravičnost in človekove pravice, zlasti najšibkejših v naši družbi, se je zapisala tudi kot dobitnica številnih priznanj: dvakrat je bila nominirana za slovenko leta, postala je izjemna osebnost Slovenije v akciji Ljudje odprtih rok. Predolg je seznam vseh številnih projektov, pobud, akcij, s katerim je bila in je neizbrisno povezana.

V okviru Društva državnih tožilcev je leta 2003 dala pobudo za ustanovitev Belega obroča Slovenije, društva za pomoč žrtvam kaznivih dejanj, ki mu je predsedovala do nastopa funkcije varuhinje. Ustanovila je tudi dva sklada, Plamen dobrote in Hipokrat.  Z zbranim denarjem je pomagala vsaj tisoč družinam, v vseh letih delovanja Belega obroča pa z različnimi vrstami pomoči več tisoč družinam. Bila je pobudnica akcije Darujmo za življenje.

Izjemno bogata je tudi njena bibliografija., štirinajstim doslej izdanim knjigam, od prve Naše deklice z vžigalicami (ena najbolj branih knjig pri nas na socialno - humanitarnem področju), Živi in pusti živeti, Darujmo za življenje, Abeceda življenja, do V vrtincu pogledov (30 naj kolumen na portalu IUS INFO), Nekaj vam želim povedati (2023) in Tanke črte (2024), se bosta v kratkem pridružili še dve novi.

Za svojo vsestransko pomoč družinam in ranljivim skupinam je bila v evropskem letu prostovoljstva ambasadorka prostovoljstva v RS, v letu 2012 pa tudi ambasadorka aktivnega staranja in medgeneracijske solidarnosti. In temu področju se izjemno aktivno posveča tudi kot predsednica PS  F3ŽO.

Tudi ob letošnjem Mednarodnem dnevu starejših (1. oktober) bo pod njenim vodstvom v Cankarjem domu v Ljubljani organiziran, letos že 23. F3ŽO, osrednji dogodek ob Mednarodnem dnevu starejših v Sloveniji, ki je tudi največji tovrstni dogodek v vsej osrednji Evropi.

 

Prijazen pozdrav,
Marjan Šiftar l. r.