Akademski večer: Računalnik in mehka snov
Saša Harkai
Na tokratnem Akademskem večeru v PiŠK MS bomo gostili Sašo HARKAIJA, prejemnika Perlachove nagrade Univerze v Mariboru za leto 2017. Nagrajenec je doma iz Puconec, zaposlen kot mladi raziskovalec na Inštitutu Jožef Stefan.
Kratek povzetek predavanja:
Računalniki so eno najmočnejših in najbolj vsestranskih orodij v modernem svetu. Z njimi lahko ustvarimo virtualne galaksije ali nadzorujemo delovanje prometnega omrežja. Sposobni so narediti več milijonov izračunov v eni sekundi in lahko delajo neutrudljivo več dni brez kakršnekoli prekinitve. Posledično so neprecenljivi v lovu za novim znanjem.
Vsestranskost lahko pripišemo še posebej mehki snovi, kamor spadajo tudi tekoči kristali in steklotvorne tekočine, ki bodo fokus tega predavanja. Mehka snov je neprecenljiva kot okolje za iskanje novega znanja. Nikjer ni to bolj res kot pri tekočih kristalih, saj jih lahko povežemo s širnim vesoljem in z utesnjenim okoljem velikosti atomov. V tekočih kristalih lahko opazujemo vpliv okolice, zunanjih sil, ali celo vpliv geometrije. Predstavljeno bo nekaj metod, s katerimi opisujemo obnašanje tekočih kristalov ali steklotvornih tekočin, in prikazan način, kako lahko z njimi razložimo pojave, ki so na videz nekaj popolnoma drugačnega, kot na primer razvoj vesolja ali obnašanje osnovnih delcev. Pokazal bo eno najbolj osnovnih pravil našega sveta: da so pravila enaka, ne glede na to, kje se nahajamo.
Vljudno vabljeni.